John Havlicek

 

 

 

 

jméno : John
příjmení : Havlicek
narozen : 8.3 1940
výška : 195 cm
váha : 92 kg
číslo : 17
týmy : Celtics
pozice : guard
škola/univerzita : Ohio State
přezdívka : Hondo

Další informace

John Havlicek byl přesně jako baterie Energizer: stále běžel a běžel a běžel. A když se nakonec po šestnácti sezo­nách zastavil, podíval se zpět na zástup vyčerpaných obránců, obdivujících fanoušků a titulů NBA. "Myslím si, že John je roz­mar přírody," řekl Kevin Loughery, jeden z mnoha býva­lých hráčů NBA, kteří zažili frustraci, když se snažili bránit proti Havlickovi. "Je neustále v pohybu. Musíte se za ním honit, dokud nevypustíte duši." 

Havlicek, 195 cm vysoké křídlo, hrající v roce 1960 na mistrovství NCAA v barvách Ohio State, nedostal do vínku schopnosti Oscara Robertsona, ale nabízel výhodnou směs rych­losti, pohotovosti a odhodlání. Co ho však odlišovalo od prů­měru, byla jeho legendární vytr­valost.

Havlicek byl mistrem v běhu bez míče, v setřásávání rozehrá­vačů a v nahrávkách. Dokonale zapadl do kádru Boston Celtics, kde houževnatě bránil, získával přihrávky a nebojácně se vrhal za volnými míči. Byl ideálním týmovým hráčem. "Já vám řeknu, čím byl Havlicek jedi­nečný," tvrdil bývalý bostonský trenér Red Auerbach. "Nikdy toho moc nenamluvil a nenadě­lal, ale vždycky jsme se na něj mohli spolehnout. Odvedl svou práci. Tečka."

Auerbach si vybral Havlicka v prvním kole draftu v roce 1962. Ale Celtics předtím vyhráli čtyři tituly v řadě a v nové sestavě talentovaných hráčů nebylo místo pro nováčka. Proto Auerbach zvážil svůj výběr, všiml si neobyčejné vytrvalosti a přiřkl mu podpůrnou roli, v níž mohl vyniknout. Mladík se stal bostonským šestým mužem, vynikajícím náhradníkem, který mohl hrát v obraně nebo útoku a střídat křídla v klíčových oka­mžicích. Dokonale zapadl.

Havlicek získal jako nováček v průměru 14,3 bodu a v druhé sezoně 19,9 bodu. Zatímco Bill Russell, Sam Jones, Tom Heinsohn a další bostonské hvězdy plnili titulky sportovních rubrik, Havlicek také doskako­val, přihrával a podněcoval tým svou obrannou hrou. Svou roli přetavil do umělecké podoby a Celtics získali v prvních sedmi Havlickových sezonách šestkrát titul.

Vše se však změnilo v sezoně 1969-70. Russell a Sam Jones odešli v roce 1969 a dynastie Celtics se začala rychle rozpadat. Nový trenér potřeboval kotvu pro potápějící se loď a obrátil se na Havlicka, jehož odpovědí bylo 24,2 bodu na zápas" 7,8 doskoku a 6,8 asistence. V násle­dující sezoně se dostal na prů­měr 28,9 bodu a 45,4 minuty na zápas.

     Pět následujících sezon vedl Havlicek obnovený tým Celtics k pěti prvenstvím v Atlantické divizi a ke dvěma dalším titulům v NBA, čímž dosáhl celkového počtu osmi titulů. V roce 1974 získal titul Nejužitečnějšího hráče finále NBA a čtyřikrát se dostal do All-Star týmu NBA.

Okamžiky kariéry

1960 Pomohl týmu Ohio State vyhrát mistrovství NCAA

1962 Vybrán družstvem Celtics v prvním kole NBA draftu,

1963 Sloužil jako oslavovaný šestý muž, když Celtics vyhráli páté z osmi mistrov­ství.

1966 Se ziskem 18 bodů se poprvé (cel­kem 13krát) zúčastnil utkání hvězd.

1971 Získal první z řady čtyř účastí v AII Star týmu.

1974 Dovedl Celtics k prvnímu titulu po odchodu Bílla Russella a získal cenu Nejužitečnějšího hráče finále NBA. 1976 V šestatřiceti letech získal osmý ligový titul NBA.

1978 Po šestnácti sezonách se ziskem 26 395 bodů a 8007 doskoků odešel z aktivního basketbalu.

1980 Jmenován do týmu nejlepších hráčů za 35 let existence NBA.

1983 Zvolen do Síně slávy.

Vyhledávání

© 1891-2009 Petr Šneberk

This is alternative content.

Nová stránka 1

CZIN.eu

TOPlist